Pożyczka na dowód osobisty. Na pewno tylko na dowód?

Pożyczka tylko na dowód osobisty. Oferty tego rodzaju można spotkać przede wszystkim w firmach parabankowych (tutaj oraz tutaj). Informacja jest jasna. Dowód osobisty wystarczy do otrzymania pożyczki. Oczywiście dla wielu osób jest to informacja bardzo zachęcająca. Niestety – kredyt na dowód najczęściej okazuje się fikcją.

Oczywiście patrząc pod kątem prawdziwości przekazu, wszystko się zgadza. Nikt nie wymaga od klienta przedstawiania takich informacji jak zaświadczenie o zatrudnieniu, historia konta bankowego czy dokument potwierdzający stan finansowy, jednak wcale nie oznacza to, że firma – najczęściej parabankowa – klienta nie sprawdza. Każdy klient, który decyduje się na taką opcję pożyczki wypełnia bowiem szereg dokumentów, z których jednym będzie oświadczenie o dochodach i formie ich uzyskiwania.

Wypełniając oświadczenie, każdy klient jest zobowiązany wpisać pełne dane pracodawcy, włącznie z adresem i danymi kontaktowymi firmy oraz wysokością zarobków. Niby nic, ale warto wiedzieć, że taki wpis wiąże się z odpowiedzialnością karną. Podanie nieprawdziwych danych może ściągnąć na klienta prawdziwe kłopoty.

Firma pożyczkowa, która posiada takie dane, może bez problemu sprawdzić, czy w danej firmie pracuje dany człowiek i czy podał prawdziwe dane związane z wysokością zarobków czy zajmowanym stanowiskiem pracy. Jednakże takie sprawdzenie nie powinno zaistnieć w przypadku szybkich pożyczek – chwilówek online, zobacz: Sprawdzanie zatrudnienia telefonicznie – zakład pracy nie powinien udzielić telefonicznie takiej informacji a na inny sposób weryfikacji nie ma czasu.

Jednym słowem – pożyczka na dowód niejednokrotnie jest po prostu chwytem marketingowym. Owszem – klient nie przedstawia dokumentów i z tego powodu może czuć się lepiej, jednak to nie oznacza, że klient i jego sytuacja finansowa nie podlega sprawdzeniu.

Decydując się na taką pożyczkę, trzeba wiedzieć, że koszt będzie znaczny. Pytanie więc, czy warto decydować się na taką opcję, czy lepiej poszukać innej opcji pozyskania dodatkowej gotówki, opcji, przy której zdolność pożyczkowa klienta będzie sprawdzona wnikliwiej, ale koszty pożyczki będą niższe.

Dodaj komentarz