Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Zawsze byłem co najwyżej sceptycznie nastawiony do tak zwanych pożyczek oddłużeniowych, włączając w nie również kredyty konsolidacyjne. Oczywiście pożyczka nie oddłuża, bo jest pożyczką i jest to nowe zobowiązanie. Spłacenie istniejących długów nową pożyczką zazwyczaj się nie opłaca w bezpośrednim rozrachunku. Nawet gdy komuś bank przyzna kredyt konsolidacyjny na spłatę już zaciągniętych i zagrożonych kredytów bankowych, to ten kredyt jest na pewno droższy od tych poprzednich. Kalkulacja musi być logiczna – inny bank przyznaje kredyt konsolidacyjny i bierze na siebie spłatę innych kredytów – musi na tym zarobić. nie ma innej możliwości.

Najkorzystniejsze kredyty konsolidacyjne: wybierz i zawnioskuj

Dyskutowałem tę kwestię nie raz na jednym blogu ale nie wszyscy to rozumieją. Niektórzy wierzą w to, że kredyt konsolidacyjny jest tańszy od kredytów które są konsolidowane. Na pewno nie, kredyt konsolidacyjny ma niższą ratę ale niska rata a całkowity koszt kredytu, to zazwyczaj odwrotna zależność. Kredyt z niską ratą spłaca się dłużej niż taki sam kredyt z wyższą ratą więc oprocentowanie rośnie przez dłuższy czas i kredyt staje się droższy. Kredyt konsolidacyjny może się opłacać, kiedy kredytobiorca widzi, że niebawem popadnie w zwłokę w spłacie kredytów już zaciągniętych i nastąpi wypowiedzenie umów kredytowych przez bank oraz skierowanie tych zobowiązań do egzekucji. Jeżeli to nastąpi, wówczas powstaną takie koszty egzekucyjne, że faktycznie, lepiej – taniej byłoby dla kredytobiorcy gdyby skonsolidował te kredyty.

Na zakończenie jeszcze jedna kwestia, na przykładzie. Jeden mój kolega prowadzi bardzo popularny w sieci serwis kredytowy na którym ma też stronę poświęconą kredytom konsolidacyjnym. Zarabia on na prowizji od przyznanych kredytów jeżeli wniosek o kredyt (o kontakt) został wysłany z jego strony internetowej. Twierdzi on, że tak kiepskiej konwersji (ilorazu przyznanych kredytów do tych wniosków wysłanych) nie ma w przypadku żadnego innego rodzaju kredytu, których oferty też ma w tym serwisie i tez w ten sposób zarabia. Ponad sto wniosków i ani jednego uruchomionego kredytu konsolidacyjnego. Podstawowej przyczyny takiego stanu rzeczy można moim zdaniem doszukiwać się w mylnym rozumieniu określenia „konsolidacyjny”. Kredyt konsolidacyjny to nie kredyt oddłużeniowy – jeżeli ktoś już zalega ze spłacaniem raty kredytu i trafia z tego powodu do BIK to kredytu konsolidacyjnego nie otrzyma. Wiele osób o tym nie wie. Kredyt konsolidacyjny bierze się wtedy gdy jeszcze nie ma poślizgów w regulowaniu rat ale gdy czujemy że niebawem może do takowych dojść.

4 Komentarze

  • Mam zaciągnięty w banku kredyt a spadły mi dochody prawie o połowę, bo zostałem w związku z redukcjami przeszeregowany na gorsze – gorzej płatne stanowisko. Czy bank może w takiej sytuacji wypowiedzieć mi kredyt? Jeśli tak to czy będę mógł otrzymac kredyt konsolidacyjny?

    • Jeżeli w umowie o kredyt bank obwarował sobie prawo do wypowiedzenia umowy z powodu obniżenia dochodów lub ogólnie zdolności do spłacania, to tak, może wypowiedzieć. Co do możliwości zaciągnięcia w takiej sytuacji kredytu konsolidacyjnego, to może być problem.

  • Mam problem ze spłatą kredytu. Utraciłam pracę, jestem osoba bezrobotna na zasiłku. Mam 56 lat. Bank wypowiedział mi kredyt, jakie będą konsekwencje? Na moje prośby o zmniejszenie kwoty raty miesięcznej nie wyraził bank zgody. Proszę o poradę. Pożyczki pozabankowe też nie są dla mnie, wymagają oświadczenia o dochodach.

    • Konsekwencją wypowiedzenia umowy kredytu przez bank będzie wezwanie do spłaty całości kredytu wraz z odsetkami i w przypadku braku spłaty bank może uzyskać tytuł wykonawczy i zlecić komornikowi egzekwowanie tych należności. Komornik może prowadzić egzekucję nie tylko z wynagrodzenia za pracę i z konta bankowego ale też między innymi z ruchomości (samochód, wyposażenie mieszkania…) i z nieruchomości dłużnika.

Dodaj komentarz