Kredyt hipoteczny – zwrócisz dwa razy więcej

O tym, że w przypadku kredytu hipotecznego trzeba będzie zwrócić bankowi nawet dwukrotność kwoty zaciągniętego kredytu, czytałem już w co najmniej kilku artykułach w internecie. Takie straszenie potencjalnych kredytobiorców jest jakby to ująć, o – jest nie na miejscu moim zdaniem. Kredyt hipoteczny jest najtańszym spośród kredytów, dlatego, że jest zabezpieczony hipoteką na kredytowanej nieruchomości i że jest kredytem na ściśle określony cel tzn. na sfinansowanie zakupu (budowy) nieruchomości. Jest nawet tańszy od też stosunkowo taniej pożyczki hipotecznej która jak sama nazwa jej wskazuje, też jest zabezpieczona hipoteką ale ryzyko dla banku jest tu większe bowiem środki uzyskane z pożyczki hipotecznej mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, choćby i na … hazard, na przykład. Jak chodzi natomiast o kredyt hipoteczny, to nie masz szans przeznaczyć tego kredytu na inny cel niż w umowie o kredyt wskazany.

Tak, może okazać się że w przypadku kredytu hipotecznego trzeba zwrócić bankowi dwukrotność udzielonego kredytu ale przecież trzeba mieć na względzie to, ze kredyt hipoteczny udzielany bywa na kilkadziesiąt lat! A jeśli założysz lokatę terminową? Po około dwudziestu latach bank wypłaci ci też dwukrotność wpłaconej kwoty, czyż nie? Poza tym, są możliwości zmniejszenia kosztu kredytu hipotecznego a to przez wcześniejszą spłatę albo refinansowanie.

Coraz więcej ludzi staje w życiu przed dylematem zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie jest to decyzja łatwa szczególnie dla osób które do tej pory żadnego kredytu nie miały a takich jest większość (polecamy w tym momencie artykuł pt. Kredyt dla początkujących). Taka pożyczka znacząco obciąża budżet. Poza tym kredyt hipoteczny jest spłacany latami. Wysokość rat jest zazwyczaj ustalana na podstawie naszych zarobków. Ma to na celu dostosowanie wielkości raty do możliwości finansowych gospodarstwa domowego. Pożyczka dzięki temu jest łatwiejsza do spłaty. Jednak pamiętać trzeba, że kredyt hipoteczny spłaca się przez wiele lat. Zazwyczaj kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Nawet jeśli raty nie są wysokie, to spłacane latami mogą być męczące. Warto więc gruntownie przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu. Banki udzielając takiej pożyczki, w razie naszej niewypłacalności, mają zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Udzielając kredyt analizują one sytuację finansową klienta. Sprawdzają jego zdolność kredytową. Pożyczka udzielana jest osobom wypłacalnym. Jeśli nie zostanie nam udzielony kredyt hipoteczny to znaczy, że na dzień dzisiejszy nie stać nas na jego spłatę. Jednocześnie nie oznacza to, że nie możemy o niego starać się w przyszłości.

Dodaj komentarz