Kiedy karta kredytowa, a kiedy gotówka?

Na co dzień raczej nikt z nas nie zastanawia się nad tym, czy nosić przy sobie kartę czy gotówkę i która z tych opcji płatności jest dla nas korzystniejsza. Jest to błąd, ponieważ obie te formy mają swoje wady i zalety i każdy powinien rozważyć to sam, w stosunku do swoich potrzeb. Zastanówmy się zatem nad plusami i minusami noszenia przy sobie gotówki i karty płatniczej.

Polecane karty kredytowe: kliknij

Jako pierwsza na myśl nasuwa się oczywista zaleta karty płatniczej – gdy mamy ją przy sobie, możemy zapłacić nią albo wybrać gotówkę z bankomatu i zapłacić gotówką. Nie zawsze jednak w pobliżu znajdziemy bankomat naszego banku lub inny, w którym możemy bez dodatkowych opłat wybierać pieniądze. Karta płatnicza ma również tą zaletę, że w przypadku kradzieży nie zostaniemy ogołoceni z pieniędzy, ponieważ od razu po napadzie możemy zadzwonić i kartę zablokować. Tak samo możemy uczynić, kiedy kartę zgubimy. Dużym plusem użytkowania tejże jest też fakt, że jeśli wykonamy określoną ilość transakcji lub zapłacimy kartą w sumie pewną określoną kwotę za zakupy, nie musimy regulować opłaty za użytkowanie karty, ponieważ w takich przypadkach wynosi ona 0 zł. Niestety, nie wszystkie banki mają taką usługę w pakiecie, więc warto się odpowiednio wcześniej zorientować. Posiadanie i korzystanie z karty kredytowej może mieć jeszcze dodatkowe korzyści: http://mawinien.vizz.pl/dodatkowe-korzysci-z-kart-kredytowych/.

Dokonywanie płatności kartą ma i swoje wady. Największą z nich jest fakt, że płacąc kartą jesteśmy bardziej skłonni wydawać pieniądze, ponieważ nie zauważamy ich realnego upływu z konta tak, jak w przypadku, gdy mamy przy sobie gotówkę. Jeśli zaś jesteśmy roztargnieni, zapamiętanie pinu może być dla nas kłopotem, a, niestety, nie mamy tu nieskończonej ilości wklepywania go. Kolejna niekorzyść płacenia kartą to konieczność uważnego sprawdzania, czy kasjerka się nie pomyliła przy wklepywaniu kwoty do terminala. Jesteśmy tylko ludźmi i pracowniczce sklepu może się to zdarzyć nawet przez zwykłą pomyłkę. Jeśli nie mamy w zwyczaju brać paragonów za zakupy, możemy przez to stracić pieniądze, ewentualnie czeka nas przeprawa z reklamacją i dochodzeniem zwrotu nadpłaty.

Jakie więc argumenty przemawiają na korzyść noszenia przy sobie gotówki (przy jednoczesnym pozostawieniu karty w domu)? Z pewnością główna zaleta to, że nie wydamy więcej niż planujemy, ponieważ mamy przy sobie określoną ograniczoną kwotę. Bardziej więc zauważamy rzeczywisty odpływ pieniędzy i mniej, albo nawet wcale, wydajemy na rzeczy niepotrzebne. Przy płaceniu gotówką prędzej też zauważymy błąd kasjerki (jeśli na przykład przypadkiem skasuje nam jakiś towar dwa razy), ponieważ niemal każdy z nas oblicza sobie w głowie przybliżoną kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić.

To, co świadczy na korzyść karty, automatycznie świadczy na niekorzyść płacenia gotówką, a więc jeżeli zostaniemy napadnięci i okradzeni, możemy pożegnać się ze skradzionymi pieniędzmi. Pieniądze możemy też przypadkiem zgubić i wtedy też z pewnością przepadną one na zawsze. Zdarza się, że będąc na zakupach natrafimy na niewiarygodną promocję i mimo, że akurat tego zakupu nie mieliśmy w planie, używamy danego produktu i na pewno on nam się przyda. Jeśli mamy przy sobie wyliczoną na zakupy ilość gotówki, będziemy musieli z żalem zrezygnować z promocji lub przyjść do sklepu jeszcze raz i tym samym tracić czas.

Z powyższej szczegółowej analizy jasno wynika, że i gotówka i karta płatnicza mają swoje wady i zalety, więc gdy robimy zakupy, należy je rozważyć i w ten sposób zadecydować, które korzyści bardziej nas przekonują.

2 Komentarze

  • Zanosi się na zwolnienie mnie z pracy i w ogóle zamknięcie firmy. Mam kartę kredytową z limitem 5 tysięcy złotych. Czy bank wypowie mi umowę o kartę kredytową gdy dowie się, że już nie pracuję?

    • Aby odpowiedzieć na to pytanie, należało by odwołać się do zapisów umowy o kartę kredytową. Według mojej wiedzy, banki generalnie nie wypowiadają umowy o kartę kredytową z powodu utraty źródła dochodów. Osobiście posiadam kartę kredytową w mBanku i w umowie nie ma zapisu zgodnie z którym w przypadku utraty pracy bank byłby uprawniony do wypowiedzenia umowy.

Dodaj komentarz