Bezpieczeństwo transakcji kartami płatniczymi

Wraz ze wzrostem popularności kart płatniczych (korzystne karty kredytowe są tutaj), rozwija się system zabezpieczający transakcje na odległość. Niestety, rękę na pulsie trzymają przestępcy, którzy szybko dostosowują się do zmian i opracowują coraz nowe metody obchodzenia bankowych zabezpieczeń. Hakerzy upodobali sobie bankowość internetową ale i bankomatowe transakcje za pomocą kart płatniczych to jeden z najczęstszych przedmiotów ataku cyber-złodziei. Sfałszowana lub ukradziona karta w ręku zręcznego hakera zostanie z całą pewnością skutecznie wykorzystana do wyczyszczenia konta jej właściciela. Tego typu transakcje stanowią odpowiednio 28,9% wszystkich zgłoszonych przestępstw w przypadku kart fałszywych i 19% w przypadku skradzionych. W ciągu tylko pierwszej połowy roku przestępcy ukradli z kont klientów banków kwotę 12,6 mln zł właśnie za pomocą transakcji kartami płatniczymi.

Liczby te wyglądają poważnie, jednak specjaliści od bankowości podkreślają, że Polska na tle innych Państw Europy jest krajem względnie bezpiecznym i nie ma się czego wstydzić. Oszukańcze operacje kartowe stanowią jedynie ułamek procenta wszystkich wykonanych transakcji. Mimo tego przestępcy specjalizują się w coraz nowych formach wyłudzania kart i kodów PIN. Okazuje się, że najciemniej pod bankomatem. Napaści na osoby wypłacające pieniądze z bankomatów co prawda zdarzają się rzadko, gdyż zamontowany w urządzeniach monitoring skutecznie odstrasza potencjalnych napastników. Częstszą praktyką jest montowanie specjalnych nakładek, (tak zwane skimmery) oraz kamer skierowanych na klawiaturę bankomatu. W ten sposób przestępca poznaje dane skopiowane z paska magnetycznego karty oraz poznaje przypisany jej kod PIN.

Ostrożni przestępcy korzystają z uzyskanych informacji dopiero za granicą. Dane przenoszone są na czyste karty magnetyczne, a pieniądze znikają z kont właścicieli. Aby nie paść ofiarą tego typu przestępstwa, warto zawsze przyjrzeć się bacznie bankomatowi, z którego przyjdzie nam skorzystać. Jeśli jego wygląd choć w niewielkim stopniu wydaje się podejrzany, należy zrezygnować z transakcji i sprawę zgłosić do najbliższego oddziału banku. Możemy również stosować zwykłe środki ostrożności, jak zasłanianie ręką klawiatury podczas wpisywania kodu PIN oraz często sprawdzać stan konta, aby szybko wykryć niepokojące wypłaty środków.

Dodaj komentarz